Najväčši poskytovateľ last minute zájazdov

dovolenka 2019
Dovolenka 2019


Vyhľadajte si svoju vysnívanú dovolenku u nás a poskytneme Vám:


- viac ako 300 cestovných kancelárii zo Slovenska, Česka a Rakúska

- garancia najnižšej ceny na trhu

- viac ako milión spokojných klientovCestovné kancelárie

kartago fisher Solvex satur hydrotour eti aeolus koala turancar azur bubo eso firo
 

Informácie o Egypte

Egypt informácie

Oficiálny názov:

Egyptská arabská republika

Hlavné mesto:

Káhira (Cairo)

Štátne zriadenie:

republika pluralitného typu s jednokomorovým zhromaždením

Náboženstvo:

Až 80% obyvateľov sú islámci (muží vyznávajúci islám majú viac žien), ďalších cca 15 % obyvateľov sú kresťania.

Úradný jazyk:

Arabština - egytptská hovorová arabština, pri oficiálnych príležitostiach sa používa klasická arabčina. Znalosť angličtiny je pomerne rozšírená.

Časový posun:

+ 1 hodina

Cestovné doklady

Pro vstup do EAR je požadovaný cestovný pas s platnosťou najmenej šesť mesiacov od podania žiadosti o vízum.

Víza

Vstupné vízum do Egypta si môže občan SR vybaviť aj po prílete do krajiny. Egyptské víza sa vydávajú priamo na letiskách v Káhire, Hurgháde a Sharm-el Sheikhu. Víza je možné získať aj na niektorých hraničných priechodoch, napríklad v Tabe, na hraniciach s Izraelom. V tomto prípade má však vízum platnosť iba na oblasť Sinajského poloostrova.
Pri vstupe do Egypta je pre občanov SR potrebný platný cestovný pas s platnosťou minimálne 6 mesiacov po návrate a pobytové turistické vízum.
Vízum si môžete zabezpečiť individuálne na egyptskom veľvyslanectve v Bratislave. Omnoho schodnejším spôsobom je zabezpečenie víza prostredníctvom cestovnej kancelárie.

Colné a devízové predpisy

Do EAR je zakázaný dovoz potravín, alkoholu, pornografie, zbraní a všetkých druhov drog. Za predaj a prechovávanie drog sa udeľujú veľmi vysoké tresty (desiatky rokov odňatia slobody, vo výnimočných prípadoch trest smrti). Pozor si dajte taktiež na niektoré druhy liekov či iných podporných prostriedkov - mnohé z nich sú prísne kontrolované, predovšetkým ich vývoz z Egytpt. Je nutné pripomenúť, že je striktne zakázaný vývoz pamiatok a zlata v nespracovanej podobe.
Turista prichádzajúci do EAR má právo na nákup tovaru z bezcolných obchodov (Duty Free Shops) v určitej limitovanej výške (na aktuálnu čiastku sa doporučuje v prípade záujmu opytať pracovníka egyptskej colnej služby pri prílete do Egypta) za kalendárny rok na letisku a vybraných miestach v Káhire a Alexandrii do 34 hodin po prílete.
Inštitút povinnej zmeny valút nie je v Egypte zavedená. Výmenu peňazí doporučujeme robiť v bankách, zmenárňach či lepších hoteloch - za zmenu peňazí na čiernom trhu Vám hrozí okrem bezpečnostných rizík postih od miestnych orgánov. invia.sk